Zwieńczenie prac nad Słownikiem Historii Doktryn Politycznych

W piątek 20 maja 2016 o godzinie 16:00 w sali Libraria Collegium Maius UJ odbyła się uroczysta promocja 6. tomu Słownika historii doktryn politycznych, flagowego projektu i naukowej „wizytówki" Katedry Historii Doktryn Politycznych i Prawnych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Jagiellońskiego: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Krystyna Chojnicka oraz dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Bogdan Szlachta. Na wydarzenie przybyli również liczni goście, między innymi prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, a także senator Jerzy Fedorowicz. Spotkanie poprowadził prof. Jerzy Stelmach.

Prace nad szóstym tomem słownika prowadził zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Michała Jaskólskiego i prof. Krystyny Chojnickiej, a wśród autorów haseł, prócz wyżej wymienionych znaleźli się Iwona Barwicka-Tylek, Włodzimierz Bernacki, Anna Ceglarska, Anna Citkowska-Kimla, Agnieszka Czarnecka, Marcin Kaliński, Piotr Kimla, Marcin Lubertowicz, Jacek M. Majchrowski, Jacek Malczewski, Arkady Rzegocki, Mirosław Sadowski, Barbara Stoczewska, Michał Stryszyk, Bogdan Szlachta i Michał Śliwa.

Słownik historii doktryn politycznych jest flagowym projektem i swego rodzaju naukową „wizytówką" Katedry Historii Doktryn Politycznych i Prawnych. Stanowi on pierwsze tego rodzaju w polskiej literaturze naukowej – wyczerpujące, pogłębione i profesjonalne kompendium wiedzy z zakresu historii idei politycznych. W całościowy i systematyczny sposób prezentuje główne zagadnienia i najważniejsze postacie zachodniej myśli politycznej od czasów starożytnych po współczesność, bardzo szeroko uwzględniając tradycję polską.

Publikacja ma interdyscyplinarny charakter, łączący elementy z zakresu historii idei, nauk politycznych, prawoznawstwa i filozofii. Obejmuje około 1200 obszernych haseł, będących w istocie oryginalnym artykułami naukowymi zawierającymi autorską syntezę aktualnego stanu wiedzy i jego interpretację, zaopatrzonymi w pokaźną bibliografię.

Całość ukazała się nakładem Wydawnictwa Sejmowego i obejmuje sześć tomów: tom I (A–C) z 1997 r., tom II (D–H) z 1999 r., tom III (I–Ł) z 2007 r., tom IV (M–Q) z 2009 r., tom V (R–Ś) z 2012 r. oraz ww. tom VI (T–Ż).

Więcej o słowniku: http://slownikdoktryn.pl/
Data opublikowania: 23.05.2016