Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie Koła Kultury i Prawa wschodniej Słowiańszczyzny

29.11. 23 zapraszamy na spotkanie KN Kultury i Prawa wschodniej Słowiańszczyzny poświęcone projektowi reform Konstytucji Białorusi

W środę 29 listopada o godzinie 18.30 w Sali konferencyjnej Strefy Studenckiej UJ (ul. św Anny 6) odbędzie sie kolejne już w tym roku akademickim spotkanie Koła Naukowego Kultury i Prawa Wschodniej Słowiańszczyzny. Tym razem jeden z członków Koła omówi projekt zmian ustrojowych który pojawił się w środowisku białoruskiej opozycji.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy a poniżej można również zapoznać się z abstraktem wystąpienia przygotowanym przez prelegenta: Dawida Radziszewskiego z WPiA UJ

Rok 2020 na zawsze zmienił losy narodu białoruskiego. Choć mogłoby się zdawać, że mimo odwagi i poświęcenia protestujących na ulicach całego kraju rewolucja demokratyczna poniosła porażkę, rozpoczęła ona szereg wydarzeń mogących w przyszłości doprowadzić do demokratyzacji Białorusi. Jednym z nich jest podjęcie w kręgach białoruskiej opozycji skupionych wokół prezydent-elekt Swiatłany Cichanouskiej poważnej dyskusji nad ustrojem państwa oraz jego reformą. Owocem tej dyskusji jest projekt konstytucji zwany często Konstytucją Nowej Białorusi opracowywany przez białoruskie środowisko prawnicze przy wsparciu międzynarodowych ekspertów reprezentujących instytucje akademickie oraz praktykujących prawo publiczne w różnorakich instytucjach na terenie kilkunastu państw.

Czy w obliczu politycznego przesilenia w Europie Środkowo-Wschodniej oraz rosyjskiego imperializmu manifestującego się w inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę oraz ich stałej obecności na Białorusi warto rozważać kształt reform konstytucyjnych? W jaki sposób efektywnie przekształcić autorytarne państwo ustawowego bezprawia w demokratyczne państwo prawa? Jaki kształt według twórców projektu miałyby przybrać białoruskie państwo i prawo? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć prelegent.

Wystąpienie skupi się na podstawowych założeniach projektu: na aksjologii konstytucyjnej, systemie organów władzy publicznej, ustrojowej pozycji sądownictwa, prokuratury i adwokatury, statusie międzynarodowo-prawnym Białorusi, samorządzie terytorialnym, prawach i wolnościach jednostki oraz systemie ich ochrony. Szczególna uwaga zostanie poświęcona planowanym działaniom mającym na celu transformację polityczną Białorusi od państwa autorytarnego znanego z notorycznych naruszeń praw człowieka do w pełni funkcjonalnego demokratycznego państwa prawa oraz konstytucyjnym mechanizmom ograniczającym ewentualne autorytarne tendencje władzy.

 

Polecamy również
Warsztaty “Freedom/Equality/Law. Historical Perspective”.

Warsztaty “Freedom/Equality/Law. Historical Perspective”.

Rekrutacja KN Kultury i Prawa Wschodniej Słowiańszczyzny

Rekrutacja KN Kultury i Prawa Wschodniej Słowiańszczyzny

XXIX zjazd historyków ustroju, prawa oraz doktryn

XXIX zjazd historyków ustroju, prawa oraz doktryn

Sympozjum Repudiating Putinism

Sympozjum Repudiating Putinism